Tarmo-Kisko Seuraottelu			Hämeelinna, Kauriala
Hämeenlinnan Tarmo				2.6.2009

TULOKSET

P09    40 m
  1. Pyry Honkala                            2000 HämTa                7,31
  2. Miro Hänninen                                HämTa                7,86
  3. Mirko Hänninen                               HämTa                7,90
  4. Noel-Nicolas Tulirinta                  2000 RiihKi               8,30
  5. Veikka Bitter                                RiihKi               8,31
  6. Otso Helstelä                           2000 RiihKi               8,33
Kilpailun ulkopuolella
     Santeri Hatakka                         2001 RiihKi               7,28
     Saku Inkinen                            2001 RiihKi               8,36

P09 Pituus
  1. Santeri Hatakka                         2001 RiihKi               3,26                
  2. Pyry Honkala                            2000 HämTa                3,18                
  3. Miro Hänninen                                HämTa                2,91                
  4. Mirko Hänninen                               HämTa                2,84                
  5. Otso Helstelä                           2000 RiihKi               2,62                
  6. Saku Inkinen                            2001 RiihKi               2,50                
Kilpailun ulkopuolella
     Noel-Nicolas Tulirinta                  2000 RiihKi               2,62                
     Veikka Bitter                                RiihKi               2,52                

P11    60 m
  1. Aleksi Yrjölä                           1999 HämTa                9,78
  2. Martti Haukioja                         1999 HämTa               10,15
  3. Noah-Sebastian Tulirinta                1998 RiihKi              10,74
Kilpailun ulkopuolella
     Sam Whitley                                  RiihKi              12,54

P11 1000 m
  1. Juha Hyvärinen                          1998 HämTa             3.21,24
  2. Martti Haukioja                         1999 HämTa             4.01,02

P11 Pituus
  1. Artturi Rantala                         1998 RiihKi                401                
  2. Juha Hyvärinen                          1998 HämTa                 398                
  3. Topias Honkanen                         1999 HämTa                 343                
  4. Sam Whitley                                  RiihKi                251                

P11 Kuula
  1. Aleksi Yrjölä                           1999 HämTa                7,67
  2. Artturi Rantala                         1998 RiihKi               7,36
  3. Topias Honkanen                         1999 HämTa                6,08
  4. Noah-Sebastian Tulirinta                1998 RiihKi               5,99

P13    60 m	Tuuli: -1,1
  1. Petrus Honkala                          1997 HämTa                9,30
  2. Valtteri Vanhala                        1996 RiihKi              10,20
  3. Pekka Linna                                  RiihKi              10,38

P13 1000 m
  1. Niilo Mäenpää                           1998 HämTa             3.19,91
  2. Petrus Honkala                          1997 HämTa             3.42,73

P13 Korkeus
  1. Janne Haavisto                          1996 HämTa                 145
  2. Tuomo Rämö                              1998 HämTa                 130
  3. Joel Lönnrot                            1996 RiihKi                125

P13 Keihäs
  1. Joel Lönnrot                            1996 RiihKi              34,05
  2. Pekka Linna                                  RiihKi              33,37
  3. Niilo Mäenpää                           1998 HämTa               31,44
  4. Aapo Mäenpää                            1998 HämTa               28,64
  5. Iiro Hänninen                                HämTa               25,08
  6. Valtteri Vanhala                        1996 RiihKi              13,06

P13 viesti 4 x 100 m
  1. Hämeenlinnan Tarmo                              1.00,68
        Janne Haavisto, Tuomo Rämö, Petrus Honkala, Niilo Mäenpää 
  2. Riihimäen Kisko                                 1.02,76
        Valtteri Vanhala, Pekka Linna, Joel Lönnrot, Artturi Rantala 

P15  100 m		Tuuli: +0,1
  1. Mikael Reuna                            1994 HämTa               12,22
  2. Harri Ihaniemi                          1994 HämTa               12,29
  3. Miika Mäkinen                           1995 RiihKi              12,70
  4. Mikael Honkala                          1995 HämTa               14,18
  5. Lasse Oksanen                           1995 RiihKi              15,04
Kilpailun ulkopuolella
     Ville Koskela                           1994 HämTa               13,35
     Eetu Tuominen                                RiihKi                   

P15  800 m
  1. Ville Koskela                           1994 HämTa             2.17,02
  2. Ville-Veikko Hanninen                   1994 RiihKi            2.24,46
  3. Henrik Villanen                         1994 HämTa             2.28,80
  4. Mikael Honkala                          1995 HämTa             2.37,47

P15 Korkeus
  1. Max Malvikko                            1995 RiihKi                160
  2. Mikael Reuna                            1994 HämTa                 160
  3. Ville-Veikko Hanninen                   1994 RiihKi                155

P15 Keihäs
  1. Miika Mäkinen                           1995 RiihKi              47,43
  2. Antti Vallin                            1994 RiihKi              43,96
  3. Harri Ihaniemi                          1994 HämTa               40,17
  4. Ville Koskela                           1994 HämTa               28,19
  5. Lasse Oksanen                           1995 RiihKi              26,05
Kilpailun ulkopuolella
     Joonas Jussila                               RiihKi                   

P15 viesti 4 x 100 m
  1. Hämeenlinnan Tarmo                                50,63
        Mikael Honkala, Mikael Reuna, Ville Koskela, Harri Ihaniemi 

M17  100 m		Tuuli: +0,1
  1. Tapio Nieminen                          1993 RiihKi              11,77
  2. Kalle Syrjä                             1992 RiihKi              12,14
  3. Pekka Haukka                            1992 HämTa               12,82
  4. Juho Hämäläinen                         1992 HämTa               12,91
  5. Rasmus Salonen                          1992 HämTa               12,99
Kilpailun ulkopuolella
     Ilari Saunamäki                         1993 RiihKi              12,41
     Teemu Anttila                           1991 HämTa               12,56

M17  800 m
  1. Tapio Nieminen                          1993 RiihKi            2.18,20
  2. Juho Hämäläinen                         1992 HämTa             2.22,33

M17 Korkeus
  1. Pekka Haukka                            1992 HämTa                 170
  2. Ilari Saunamäki                         1993 RiihKi                165
  3. Kalle Syrjä                             1992 RiihKi                165
  4. Rasmus Salonen                          1992 HämTa                 140
     Olli Siirola                            1992 RiihKi                DNS

M17 viesti 4 x 100 m
  1. Riihimäen Kisko                                   46,96
        Ilari Saunamäki, Tommi Rämäkkö, Kalle Syrjä, Tapio Nieminen 
     Hämeenlinnan Tarmo                                  DNF
        Erkka Seppänen, Rasmus Salonen, Pekka Haukka, Juho Hämäläinen 

T09    40 m
  1. Iida Lehtonen                           2000 HämTa                7,14
  2. Anni Malo                               2000 RiihKi               7,41
  3. Vilma Kiikkala                               HämTa                7,91
  4. Ruusu Meronen                                RiihKi               8,02
  5. Venla Vasankari                              HämTa                8,38
  6. Pinja Pikkarainen                       2001 RiihKi               8,42
Kilpailun ulkopuolella
     Matilda Hiltunen                             RiihKi               7,45
     Sanni Vallin                            2000 RiihKi               8,07
     Maria Korpisaari                        2001 RiihKi               8,33
     
Erä 1  
  1. Iida Lehtonen                           2000 HämTa                7,14
  2. Anni Malo                               2000 RiihKi               7,41
  3. Vilma Kiikkala                               HämTa                7,91
  4. Ruusu Meronen                                RiihKi               8,02
  5. Venla Vasankari                              HämTa                8,38
  6. Pinja Pikkarainen                       2001 RiihKi               8,42

Erä 2 
Kilpailun ulkopuolella
     Matilda Hiltunen                             RiihKi               7,45
     Sanni Vallin                            2000 RiihKi               8,07
     Maria Korpisaari                        2001 RiihKi               8,33
     
T09 Pituus
  1. Iida Lehtonen                           2000 HämTa                3,68                
  2. Anni Malo                               2000 RiihKi               3,00                
  3. Vilma Kiikkala                               HämTa                2,63                
  4. Maria Korpisaari                        2001 RiihKi               2,51                
  5. Venla Vasankari                              HämTa                2,37                
  6. Liisa Ojennus                           2001 RiihKi               1,97                
Kilpailun ulkopuolella
     Sanni Vallin                            2000 RiihKi               2,33                
     Pinja Pikkarainen                       2001 RiihKi               2,56                
     Ruusu Meronen                                RiihKi               2,51                
     Viivi Bessi                                  RiihKi               2,69                
     Merika Kokko                                 RiihKi               2,40                
     Matilda Hiltunen                             RiihKi               3,17                

T11    60 m
  1. Laura Kuusinen                          1998 HämTa                9,24
  2. Jonna Härkönen                          1998 HämTa                9,31
  3. Eveliina Haavisto                       1998 HämTa                9,78
  4. Helmi Meronen                                RiihKi               9,92
  5. Siru Heikkilä                                RiihKi              10,61
  6. Ira Aalto                                    RiihKi              11,15
Kilpailun ulkopuolella
     Emilia Heiskanen                        1999 RiihKi              11,03
     Camilla Reuna                           1999 HämTa               10,65

T11 1000 m
  1. Suvi Aulavuo                            1999 HämTa             3.52,38
  2. Netta Nikkanen                          1998 HämTa             4.09,29
  3. Pihla Karhunen                          1999 HämTa             4.32,35
Kilpailun ulkopuolella
     Pinja Karhunen                          1998 HämTa             4.40,72
     Elina Kurki                             1999 HämTa             4.08,82
     Emilia Heiskanen                        1999 RiihKi            5.03,16
     Ira Aalto                                    RiihKi            5.05,30

T11 Pituus
  1. Laura Kuusinen                          1998 HämTa                4,43                
  2. Jonna Härkönen                          1998 HämTa                3,91                
  3. Eveliina Haavisto                       1998 HämTa                3,77                
  4. Helmi Meronen                                RiihKi               3,59                
  5. Siru Heikkilä                                RiihKi               3,09                
  6. Ira Aalto                                    RiihKi               3,00                
Kilpailun ulkopuolella
     Emilia Heiskanen                        1999 RiihKi               3,07                
     Camilla Reuna                           1999 HämTa                3,32                
     Elina Kurki                             1999 HämTa                3,25                

T11 Kuula
  1. Pinja Karhunen                          1998 HämTa                7,29
  2. Suvi Aulavuo                            1999 HämTa                7,07
  3. Sonja Inkinen                           1998 RiihKi               6,62
  4. Pihla Karhunen                          1999 HämTa                3,79
Kilpailun ulkopuolella
     Emilia Heiskanen                        1999 RiihKi               4,95
     Ira Aalto                                    RiihKi               4,42

T13    60 m
  1. Emilia Rantala                          1996 RiihKi               8,76
  2. Terhi Nieminen                          1996 RiihKi               8,86
  3. Vilhelmiina Nykänen                     1997 RiihKi               8,91
  4. Sara Kattainen                               HämTa                9,77
Kilpailun ulkopuolella
     Anni Siirola                            1996 RiihKi               9,49
     Matilda Nykänen                         1997 RiihKi               9,04
     Taru Inkinen                                 RiihKi               9,47
     Satu Lehtinen                                RiihKi               9,68

Erä 1                Tuuli: +0,3
  1. Emilia Rantala                          1996 RiihKi               8,76
  2. Terhi Nieminen                          1996 RiihKi               8,86
  3. Vilhelmiina Nykänen                     1997 RiihKi               8,91
  4. Sara Kattainen                               HämTa                9,77

Erä 2                Tuuli: -1,1
Kilpailun ulkopuolella
     Anni Siirola                            1996 RiihKi               9,49
     Matilda Nykänen                         1997 RiihKi               9,04
     Taru Inkinen                                 RiihKi               9,47
     Satu Lehtinen                                RiihKi               9,68

T13 1000 m
  1. Vilhelmiina Nykänen                     1997 RiihKi            3.45,77
  2. Satu Lehtinen                                RiihKi            3.47,38
  3. Sara Kattainen                               HämTa             3.54,16
  4. Kaisu Gratschev                         1997 HämTa             3.56,99

T13 Korkeus
  1. Nea Hyvärinen                           1997 HämTa                 150
  2. Emilia Rantala                          1996 RiihKi                140
  3. Anniina Bitter                               RiihKi                135
  4. Kaisu Gratschev                         1997 HämTa                 115
     Monika Malvikko                         1997 RiihKi                DNS
     Laura Heimo                                  RiihKi                DNS

T13 Keihäs
  1. Nea Hyvärinen                           1997 HämTa               36,36
  2. Anni Siirola                            1996 RiihKi              32,14
  3. Terhi Nieminen                          1996 RiihKi              17,75
  4. Monika Malvikko                         1997 RiihKi              14,29
  5. Anna Korelin                            1996 HämTa               13,04
Kilpailun ulkopuolella
     Laura Heimo                                  RiihKi                   

T13 viesti 4 x 100 m
  1. Hämeenlinnan Tarmo                                59,49
        Jonna Härkönen, Kaisu Gratschev, Nea Hyvärinen, Sara Kattainen 
     Riihimäen Kisko                                      DQ
        Anni Siirola, Emilia Rantala, Terhi Nieminen, Vilhelmiina Nykänen 

T15  100 m
  1. Vilma Lahti                             1994 HämTa               13,28
  2. Anni Suokas                             1995 HämTa               13,49
  3. Sofia Tikkakoski                        1994 RiihKi              13,97
  4. Emilia Vanhala                          1994 RiihKi              14,19
  5. Inga Linna                              1995 RiihKi              14,22
Kilpailun ulkopuolella
     Venla Koivuluoma                        1994 RiihKi              14,28
     Kati Syrjä                              1994 RiihKi              14,83
     Janita Juvonen                          1995 RiihKi              14,99
     Siiri Ijäs                              1995 HämTa               14,15
     Jutta Ylitalo                           1995 HämTa                    
     Nea Hyvärinen                           1997 HämTa               13,86

Erä 1                Tuuli: -0,1
  1. Vilma Lahti                             1994 HämTa               13,28
  2. Anni Suokas                             1995 HämTa               13,49
  3. Sofia Tikkakoski                        1994 RiihKi              13,97
  4. Emilia Vanhala                          1994 RiihKi              14,19
  5. Inga Linna                              1995 RiihKi              14,22
Kilpailun ulkopuolella
     Siiri Ijäs                              1995 HämTa               14,15
     Nea Hyvärinen                           1997 HämTa               13,86

Erä 2                Tuuli: +0,4
Kilpailun ulkopuolella
     Venla Koivuluoma                        1994 RiihKi              14,28
     Kati Syrjä                              1994 RiihKi              14,83
     Janita Juvonen                          1995 RiihKi              14,99
     Jutta Ylitalo                           1995 HämTa                    

T15 800 m
  1. Nea Nikkanen                            1995 HämTa             2.30,13
  2. Erika Jänkä                             1995 HämTa             2.34,57
  3. Venla Koivuluoma                        1994 RiihKi            2.49,68
  4. Anni Suokas                             1995 HämTa             2.55,83

T15 Korkeus
  1. Siiri Ijäs                              1995 HämTa                 140
     Netta Siljander                         1995 RiihKi                DNS
Kilpailun ulkopuolella
     Anni Suokas                             1995 HämTa                 150

T15 Keihäs
  1. Vilma Virtanen                          1994 HämTa               28,79
  2. Siiri Ijäs                              1995 HämTa               26,81
  3. Inga Linna                              1995 RiihKi              26,10
  4. Janita Juvonen                          1995 RiihKi              15,88

T15 viesti 4 x 100 m
  1. Hämeenlinnan Tarmo                                52,38
        Siiri Ijäs, Vilma Lahti, Anni Suokas, Noora Kauranen 
  2. Riihimäen Kisko                                   54,54
        Emilia Vanhala, Inga Linna, Kati Syrjä, Sofia Tikkakoski 

N17  100 m		Tuuli: +0,4
  1. Camilla Boström                         1993 RiihKi              13,77
  2. Essi Koskinen                           1995 HämTa               14,65
  3. Juuli Lahti                             1995 HämTa               14,73

N17  800 m
  1. Saara Gratschev                         1995 HämTa             2.43,35
  2. Pauliina Virta                          1992 HämTa             3.09,25

N17 Korkeus
  1. Camilla Boström                         1993 RiihKi                150
Kilpailun ulkopuolella
     Veera Koskela                           1991 HämTa                 150

N17 viesti 4 x 100 m
  1. Hämeenlinnan Tarmo                                56,16
        Saara Gratschev, Juuli Lahti, Essi Koskinen, Nea Nikkanen 

Seurapisteet:
  1.  Hämeenlinnan Tarmo	387
  2.  Riihimäen Kisko		254

Huom: Oli sovittu että jokaisessa lajissa voi seuraa edustaa 3 kilpailijaa.
      Kilpailija ei saanut seuraottelussa kilpailla kuin kahdessa henkilökoh-
      taisessa lajissa. Muissa lajeissa hän joutui osallistumaan kilpailun ul-
      kopuolisena. Tämän vuoksi on näin paljon kilpailun ulkopuolisia.