PIIRIOTTELU 2003                                        HÄMEENLINNA
HÄMEENLINNAN TARMO                                      04.08.2003
                               
TULOSLUETTELO

  Sija Nimi                   Piiri/Seura  Tulos    Tuuli  Enn SijPis
  ---- ---------------------- ------------ -------- ------ --- ------
 N17 100M
     1 Piia Roslund           SAT/VasarI      12,50   +0.6       9,0
     2 Anni Luotola           SAT/NakkVi      12,52   +0.6       7,0
     3 Jenni Niittonen        VS/SalVil       12,58   +0.6       6,0
     4 Johanna Aromaa         VS/TaivTa       12,76   +0.6       5,0
     5 Nina Miettinen         HÄME/KangU      13,05   +0.6       4,0
     6 Kati Riekko            HÄME/TampPy     13,11   +0.6       3,0
     7 Maija Kukkola          EP/TöysVe       13,28   +0.6       2,0
     8 Elina Palomäki         EP/AlavU        13,29   +0.6       1,0

 N17 100AJ
     1 Jenni Niittonen        VS/SalVil       14,21   -0.8       9,0
     2 Piia Roslund           SAT/VasarI      14,37   -0.8       7,0
     3 Minna Sepänmaa         EP/AlavU        15,22   -0.8       6,0
     4 Anna Aura              HÄME/TampPy     15,24   -0.8       5,0
     5 Ida-Maria Nihti        HÄME/TampPy     15,61   -0.8       4,0
     6 Maria Aava             VS/MaarMa       15,62   -0.8       3,0
     7 Elina Palomäki         EP/AlavU        16,06   -0.8       2,0
     8 Katariina Valla        SAT/NakkVi      16,57   -0.8       1,0

 N17 300M
     1 Anni Luotola           SAT/NakkVi      41,31              9,0
     2 Jenni Tarkkinen        VS/TuUL         42,65              7,0
     3 Susanna Takaluoma      EP/LapVi        43,02              6,0
     4 Tiia Rantanen          VS/TuUL         43,20              5,0
     5 Anni Pura              HÄME/ForsSa     43,26              4,0
     6 Maiju Nykopp           HÄME/NokU       44,08              3,0
     7 Maija Kukkola          EP/TöysVe       44,89              2,0
     8 Sini Linnamaa          SAT/NoorNo      45,22              1,0

 N17 300AJ
     1 Maiju Mattila          VS/LiedPa       46,08              9,0
     2 Riikka Perasto         EP/VaasVa       48,43              7,0
     3 Laura Lähteenmäki      VS/LaitJy       48,78              6,0
     4 Satu Mäkelä            EP/VaasTo       48,98              5,0
     5 Anna Aura              HÄME/TampPy     49,84              4,0
     6 Assi Hallamaa          HÄME/NokU       49,88              3,0
     7 Elviira Välimäki       SAT/NoorNo      50,03              2,0
     8 Miretta Kujamäki       SAT/NakkVi      51,89              1,0

 N17 800M
     1 Jasmiina Aalto         VS/SalVil     2.18,15              9,0
     2 Johanna Pura           HÄME/ForsSa   2.18,71              7,0
     3 Anni Pura              HÄME/ForsSa   2.21,20              6,0
     4 Eeva Sajanti           EP/NurmU      2.21,35              5,0
     5 Eeva Kuusisto          SAT/PorYU     2.24,41              4,0
     6 Paula Rauta            VS/TuUL       2.24,63              3,0
     7 Pauliina Pelto-Piri    SAT/NoorNo    2.25,27              2,0
     8 Rosanne Lahti          EP/IlmaKi     2.31,66              1,0

 N17 3000M
     1 Sini Kolehmainen       HÄME/ValkHa  10.31,18              9,0
     2 Maija Skyttä           VS/LiedPa    10.36,01              7,0
     3 Mari Myyrä             HÄME/ValkHa  10.47,45              6,0
     4 Sara Sajanti           EP/NurmU     11.08,11              5,0
     5 Ulrika Uotila          SAT/VammSV   11.38,32              4,0
     6 Terhi Salmenoja        VS/TurWei    11.46,99              3,0
     7 Sanni Häkkinen         SAT/VammSV   12.10,51              2,0
     8 Cecilia Katajamäki     EP/SoinSi    12.32,69              1,0

 N17 1500EST
     1 Saara Skyttä           VS/LiedPa     5.11,03              9,0
     2 Heidi Lindfors         EP/VaasTo     5.25,99              7,0
     3 Tiia Taipale           VS/TuUL       5.26,96              6,0
     4 Henna Aaltonen         HÄME/ForsSa   5.34,47              5,0
     5 Henna-Riikka Kuoppa-Ah EP/ÄhtU       5.40,98              4,0

 N17 3000KÄV
     1 Karoliina Kaasalainen  HÄME/NokU    14.38,40        pe    9,0   ent.e 15.06,80
     2 Anne Halkivaha         VS/OripVe    15.05,62              7,0
     3 Maija Sippola          EP/KauhWi    15.28,98              6,0
     4 Johanna Väliniemi      VS/TurWei    16.05,72              5,0
     5 Jonna Ranta            HÄME/NokU    17.10,81              4,0
     6 Minna Kuoppala         EP/LappVe    17.55,40              3,0

 N17 PITUUS
     1 Laura Leppänen         SAT/HarjaJ        546   -0.5       9,0
     2 Pauliina Tuomaala      HÄME/OrivPo       533   -0.1       7,0
     3 Miia Kurppa            VS/SalVil         532   -0.3       6,0
     4 Tiina Jokela           EP/KauhKa         524   +0.2       5,0
     5 Satu Korpimäki         SAT/KankU         520   -0.6       4,0
     6 Sari Mäkilammi         VS/AurVa          508   +0.1       3,0
     7 Riikka Perasto         EP/VaasVa         491   +0.7       2,0
     8 Niina Mielonen         HÄME/Tamp38       483   -0.4       1,0

 N17 3-LOIKKA
     1 Laura Leppänen         SAT/HarjaJ      12,20   +0.0       9,0
     2 Pauliina Tuomaala      HÄME/OrivPo     11,74   -0.8       7,0
     3 Päivi Kasari           EP/JalasJa      11,55   -0.2       6,0
     4 Maria Aava             VS/MaarMa       11,11   +0.0       5,0
     5 Tiina Jokela           EP/KauhKa       11,10   -0.2       4,0
     6 Iida Lahtinen          HÄME/Tamp38     11,02   -0.0       3,0
     7 Salla Rantanen         VS/MaarMa       10,95   +0.5       2,0
     8 Tiia Koskinen          SAT/NakkVi      10,13   +0.6       1,0

 N17 KORKEUS
     1 Tiina Haapanen         VS/PaimU          174              9,0
     2 Mira Pentinmäki        EP/JalasJ         161              6,5
     2 Satu Korpimäki         SAT/KankU         161              6,5
     4 Mirka Kanerva          VS/NaanLö         161              4,5
     4 Suvi Pitkänen          EP/AlajA          161              4,5
     6 Laura Rautanen         HÄME/VilppV       158              3,0
     7 Marika Timoska         SAT/KokeKV        150              1,5
     7 Sanna Kopponen         HÄME/ViialPy      150              1,5

 N17 SEIVÄS
     1 Minna Nikkanen         VS/SomE           370 	       pe    9,0   ent.e 370
     2 Noora Rajamäki         HÄME/IkaalU       330              7,0
     3 Kirsi Kuuttila         VS/UudKK          300              6,0
     4 Anna Komonen           EP/ÄhtU           280              5,0
     5 Susanna Malmivaara     EP/YlisKV         260              4,0
     6 Krista Salonen         HÄME/HämTa        230              3,0

 N17 KUULA
     1 Jonna Mäkelä           EP/YlisKV       13,44              9,0
     2 Sari Peltonen          VS/LaitJy       13,05              7,0
     3 Sanna Männistö         SAT/SuodU       12,78              6,0
     4 Mervi Hiipakka         EP/YlisKV       12,02              5,0
     5 Ansa Hallamaa          HÄME/NokU       11,77              4,0
     6 Jonna Rosendahl        SAT/KanLei      10,89              3,0
     7 Jenni Puputti          HÄME/NokU       10,81              2,0
     8 Henna-Riikka Maanpää   VS/YlänKi       10,79              1,0

 N17 MOUKARI
     1 Elina Anttila          HÄME/HämTa      50,45              9,0
     2 Annamari Nurminen      HÄME/TampPy     45,85              7,0
     3 Mirka Viitamäki        EP/TöysVe       45,50              6,0
     4 Elina Mylläri          EP/PerToi       45,30              5,0
     5 Johanna Rantanen       SAT/HarjTU      42,67              4,0
     6 Karoliina Kuusela      VS/LoimLe       41,14              3,0
     7 Elina Impilä           VS/LaitJy       37,35              2,0
     8 Johanna Isomäki        SAT/PorYU       37,09              1,0

 N17 KIEKKO
     1 Elina Anttila          HÄME/HämTa      39,80              9,0
     2 Sari Mäkilammi         VS/AurVa        36,88              7,0
     3 Johanna Isomäki        SAT/PorYU       35,15              6,0
     4 Karoliina Kuusela      VS/LoimLe       33,51              5,0
     5 Laura Mäkinen          EP/ÄhtU         33,50              4,0
     6 Sari Kapanen           HÄME/KangKi     32,80              3,0
     7 Laura Iivonen          SAT/VammSV      31,35              2,0
     8 Jonna Mäkelä           EP/YlisKV       30,62              1,0
       Miina Salmi            SAT/VammSV      34,08              0,0

 N17 KEIHÄS
     1 Jenni Puputti          HÄME/NokU       45,30              9,0
     2 Piritta Kärnä          EP/LappVe       44,48              7,0
     3 Hanna Lindgren         SAT/HarjTU      43,43              6,0
     4 Henna Eriksson         VS/PernU        37,72              5,0
     5 Jenni Hiirikoski       HÄME/LempKi     35,86              4,0
     6 Katariina Valla        SAT/NakkVi      34,92              3,0
     7 Jelena Jaakkola        EP/SoinSi       34,92              2,0
     8 Carita Lehtonen        VS/VehmKi       34,35              1,0

 M17 100M
     1 Timo Salonen           VS/TuUL         11,14   -0.6       9,0
     2 Marko Soukkio          VS/MynämI       11,51   -0.6       7,0
     3 Lauri Elonheimo        HÄME/UrjU       11,65   -0.6       6,0
     4 Matti Tolkki           EP/SeinU        11,85   -0.6       5,0
     5 Jarkko Lehtimäki       SAT/NoorNo      11,95   -0.6       4,0
     6 Tommi Husu             HÄME/TampPy     12,03   -0.6       3,0
     7 Mikko Laine            SAT/VammSV      12,11   -0.6       2,0
     8 Teemu Virtanen         EP/VaasTo       12,24   -0.6       1,0

 M17 100AJ
     1 Aleksi Mäkinen         EP/ÄhtU         13,88   -1.0       9,0
     2 Otto Kilpi             HÄME/NokU       14,04   -1.0       7,0
     3 Antti Laine            EP/VaasVa       14,23   -1.0       6,0
     4 Juho Juhola            SAT/KankU       14,42   -1.0       5,0
     5 Arttu Malmivirta       VS/TuUL         14,67   -1.0       3,5
     5 Kimmo Haapakangas      VS/TuUL         14,67   -1.0       3,5
     7 Joonas Ikonen          HÄME/IkaalU     14,78   -1.0       2,0
     8 Esa Ränkman            SAT/HarjaJ      14,91   -1.0       1,0

 M17 300M
     1 Heikki Villa           VS/TuUL         36,11              9,0
     2 Matti Välimäki         SAT/NoorNo      36,65              7,0
     3 Tommi Lindfors         HÄME/KangU      37,47              6,0
     4 Vesa Pesola            EP/LapVi        37,83              5,0
     5 Niko Roos              VS/TuUL         38,25              4,0
     6 Jarkko Lehtimäki       SAT/NoorNo      38,31              3,0
     7 Lauri Pullinen         HÄME/Tamp38     38,47              2,0
     8 Teemu Virtanen         EP/VaasTo       39,23              1,0

 M17 300AJ
     1 Antti Laine            EP/VaasVa       40,02              9,0
     2 Jussi Roto             HÄME/TampPy     40,31              7,0
     3 Aleksi Mäkinen         EP/ÄhtU         40,67              6,0
     4 Ville Hyvönen          SAT/NoorNo      40,72              5,0
     5 Ville Vepsä            HÄME/HämTa      40,97              4,0
     6 Esa Ränkman            SAT/HarjaJ      42,06              3,0
     7 Jani Laaksonen         VS/TuUL         43,94              2,0
     8 Kimmo Haapakangas      VS/TuUL         45,54              1,0

 M17 800M
     1 Jouni Hautamäki        SAT/HonkjSU   1.58,41              9,0
     2 Tuomas Jokinen         VS/LiedPa     1.58,45              7,0
     3 Iiro Niskanen          HÄME/LempKi   1.59,53              6,0
     4 Kalle Ikonen           EP/AlajA      2.02,10              5,0
     5 Samuli Heikkinen       VS/LoimLe     2.09,19              4,0
     6 Markus Kananoja        EP/KurikR     2.11,21              3,0
     7 Juha-Pekka Karppanen   HÄME/KangKi   2.15,30              2,0

 M17 3000M
     1 Joonas Harjamäki       EP/SeinU      9.04,59              9,0
     2 Jarkko Järvenpää       HÄME/TampPy   9.04,93              7,0
     3 Jarkko Anttila         VS/TurWei     9.38,67              6,0
     4 Anssi Birling          EP/TeuvRi    10.06,80              5,0
     5 Mikael Jämsä           VS/RaisKu    10.12,91              4,0
     6 Tommi Lindfors         HÄME/KangU   12.16,20              3,0

 M17 1500EST
     1 Jukka Käär             VS/RaisKu     4.28,46              9,0
     2 Eetu Lahdenperä        VS/TuUL       4.47,07              7,0
     3 Juha Raittila          EP/TeuvRi     4.48,79              6,0
     4 Simo Haavisto          SAT/PorYU     4.48,98              5,0
     5 Juha Harju             EP/IlmaKi     4.53,47              4,0
     6 Joonas Lehtinen        VS/TuUL       4.55,68              3,0
     7 Lauri Huuhtanen        HÄME/TampPy   5.01,45              2,0
     8 Iiro Heino             SAT/PorYU     5.47,14              1,0

 M17 5000KÄV
     1 Nillo Halonen          EP/NurmU     25.50,26              9,0
     2 Samuli Ala-Pietilä     VS/UudKK     26.44,24              7,0
     3 Niklas Jantunen        HÄME/Tamp38  30.58,28              6,0

 M17 PITUUS
     1 Eetu Viitala           EP/KuortK         660   +1.1       9,0
     2 Timo Salonen           VS/TuUL           645   +0.4       7,0
     3 Lari Anttonen          HÄME/IkaalU       619   +0.4       6,0
     4 Arto Niemi             HÄME/TampPy       616   -0.1       5,0
     5 Kari Kopra             SAT/VammSV        598   -0.3       4,0
     6 Lari Haapakangas       VS/TuUL           586   -0.8       3,0
     7 Ville Hyvönen          SAT/NoorNo        543   -0.6       2,0

 M17 3-LOIKKA
     1 Jere Suojanen          HÄME/HämTa      13,12   +0.4       9,0
     2 Mikko Sippola          EP/KauhWi       13,11   +0.9       7,0
     3 Matti Oivanen          SAT/LautLu      12,73   +1.1       6,0
     4 Mikko Oivanen          SAT/LautLu      12,73   -0.1       5,0
     5 Elmeri Siltaloppi      HÄME/TampPy     12,10   -0.7       4,0
     6 Petri Helin            VS/MaarMa       12,03   +1.4       3,0
     7 Teemu Salenius         EP/AlajA        11,90   +0.7       2,0
     8 Arttu Malmivirta       VS/TuUL         11,46   +1.1       1,0

 M17 KORKEUS
     1 Otto Kilpi             HÄME/NokU         190              9,0
     2 Matti Oivanen          SAT/LautLu        187              7,0
     3 Jere Suojanen          HÄME/HämTa        187              6,0
     4 Olli Koskela           EP/SeinU          187              5,0
     5 Matti Venho            VS/LaitJy         181              4,0
     6 Juha Hakanen           EP/IlmaKi         175              2,5
     6 Simo Haavisto          SAT/PorYU         175              2,5
     8 Lari Haapakangas       VS/TuUL           160              1,0

 M17 SEIVÄS
     1 Lari Anttonen          HÄME/IkaalU       440              9,0
     2 Juho Juhola            SAT/KankU         440              7,0
     3 Samuli Järvelä         EP/SoinSi         420              6,0
     4 Akseli Välimäki        SAT/NoorNo        400              5,0
     5 Arto Niemi             HÄME/TampPy       400              4,0
     6 Eemeli Salomäki        VS/TurPy          390              3,0
     7 Ville Erkkilä          EP/KyrVoi         380              2,0
     8 Samuli Ala-Pietilä     VS/UudKK          350              1,0

 M17 KUULA
     1 Pasi Laaksonen         VS/SalVil       17,69              9,0
     2 Sami Hannuksela        EP/ÄhtU         17,61              7,0
     3 Juha Kauppinen         HÄME/KangKi     16,72              6,0
     4 Jani Niemelä           HÄME/YlöjRy     16,59              5,0
     5 Mikko Oivanen          SAT/LautLu      15,99              4,0
     6 Jussi Tukeva           EP/ÄhtU         15,33              3,0
     7 Mikko Saed             VS/RaisKu       15,32              2,0
     8 Keijo Kylänpää         SAT/RaumU       14,43              1,0

 M17 MOUKARI
     1 Juha Kauppinen         HÄME/KangKi     67,80        pe    9,0   ent.e 66.10
     2 Tuomas Seppänen        SAT/PorYU       59,59              7,0
     3 Kai Lehtinen           EP/KristU       56,18              6,0
     4 Mikko Koskinen         SAT/PorYU       55,24              5,0
     5 Tapio Pajamäki         HÄME/MouhU      52,42              4,0
     6 Henrik Laitasalo       VS/MynämI       51,44              3,0
     7 Juho Kuusela           VS/LoimLe       48,64              2,0

 M17 KIEKKO
     1 Sami Hannuksela        EP/ÄhtU         53,80              9,0
     2 Henrik Laitasalo       VS/MynämI       48,55              7,0
     3 Jesse Lampio           EP/LapVi        45,05              6,0
     4 Juha Yli-Salomäki      SAT/KihnU       43,48              5,0
     5 Jiri Friman            VS/TuUL         43,25              4,0
     6 Jani Niemelä           HÄME/YlöjRy     42,66              3,0
     7 Tapio Pajamäki         HÄME/MouhU      40,75              2,0
     8 Jani Tähtivuori        SAT/EurajV      39,00              1,0

 M17 KEIHÄS
     1 Ari Mannio             EP/LehtJy       64,54              9,0
     2 Teemu Uusitalo         HÄME/TampPy     61,85              7,0
     3 Jukka Kaleva           EP/TeuvRi       61,35              6,0
     4 Jussi Sammatti         HÄME/NokU       61,31              5,0
     5 Keijo Kylänpää         SAT/RaumU       59,88              4,0
     6 Henri Rantaneva        SAT/MerikI      57,85              3,0
     7 Juho Kuusela           VS/LoimLe       51,62              2,0
     8 Joonas Määttänen       VS/NaanLö       50,20              1,0

  Ennätykset mikäli tuuli on yhtäsuuri tai alle +2.0:
             SE = Suomen ennätys
             pe = ko. piirin ennätys
              ! = parempi kuin aikaisempi piirin ennätys

VIESTIEN TULOKSET

Sija Nimi                                       Tulos   Enn  SijPis
---- ---------------------------------------    ------  ---  ------
 N17 4X100
   1  SAT                                        49,72         5,0
       Pia Roslund          Anni Luotola
       Laura Leppänen       Sini Linnamaa
   2  VS                                         50,07         3,0
       Johanna Aromaa       Heidi Saarinen
       Maiju Mattila        Jenni Niittonen
   3  EP                                         50,83         2,0
       Maija Kukkola        Anna Mononen
       Minna Sepänmaa       Elina Palomäki
   4  HÄME                                       51,12         1,0
       Sanna Koponen        Kati Riekko
       Pauliina Tumaala     Nina Miettinen
-------------------------------------------------------------------

 M17 4X100
   1  VS                                         44,80         5,0
       Marko Soukkio        Heikki Villa
       Kimmo Haapakangas    Timo Salonen
   2  EP                                         45,40         3,0
       Matti Tolkki         Teemu Virtanen
       Juha Hakanen         Eetu Viitala
   3  HÄME                                       46,37         2,0
       Arto Niemi           Otto Kilpi
       Jussi Roto           Tommi Husu
   4  SAT                                        46,95         1,0
       Jarkko Lehtimäki     Juho Juhola
       Matti Välimäki       Mikko Laine
-------------------------------------------------------------------


SIJAPISTEET

        Järj.  Piiri                   Lajit   Pisteet
                   maksimi->              34    1.206,0
        -----  ---------------------- -------  ----------
           1   VS                         34      321,5
           2   HÄME                       34      314,5
           3   EP                         34      306,5
           4   SAT                        29      230,5
          -------------------------------------------------
           Yhteensä:                            1.173,0
          =================================================

  Pistelasku:
     Sijoitus    =   1.  2.  3.  4.  5.  6.  7. ja 8.
     Yksilölajit =   9,  7,  6,  5,  4,  3,  2  ja 1 =   37/laji
         Tasasijoituksella esim. 4. kumpikin saa 4,5 pistettä
         Lajeja  =  32 kpl pisteitä jaossa yhteensä  = 1184
     Viestit     =   5,  3,  2,  1,                  =   11/laji
         Tasasijoituksella esim. 3. kumpikin saa 1,5 pistettä
         Lajeja  =   2 kpl pisteitä jaossa yhteensä  =   22
     Pisteitä jaossa yhteensä:                       = 1206
  ===========================================================
_