28. Hämeenlinnan Kaupunkimaraton 13.07.2013 tulokset

 

Netto- ja bruttoajat:   Champion Chip

(Edelleen pientä "viilausta" 16.7. - ½M55 ja ½N45  kunnossa)
 

KAUPUNKIMARATON                                HÄMEENLINNA
HÄMEENLINNAN TARMO                             13.07.2013
TULOSLUETTELO
Sija  Nimi                      Seura                    Tulos
----  ------------------------- ------------------------ -------
M  42,195 km
   1  Pasi-Markus Mäkelä        HELSIN                   2:53:01
   2  Mika Niemelä              HELSIN                   2:58:15
   3  Olli Haavikko             Houston Texas USA        3:02:49
   4  Jaakko Eskelinen          LeppävSi                 3:03:50
   5  Lauri Junnila             ESPOO                    3:17:33
   6  Sami Kuusi                NoCanDo                  3:25:07
   7  Erkki Rintala             LielKi                   3:34:26
   8  Ari Tolonen               HELSIN                   3:38:22
   9  Juha Lämsä                RiihKV                   3:46:19
  10  Jari Hyväluoma            JOKIOI                   3:47:42
  11  Juho Järvelin             TURKU                    3:48:15
  12  Juuso Ala-Tuuhonen        HAUSJÄ                   3:54:56
  13  Kalle Iloranta            Endurance                3:56:25
  14  Asko Hänninen             OC Toffee                4:01:09
  15  Jani Karo                 NOKIA                    4:01:55
  16  Lauri Kämäri              Tampereen Maraton        4:09:57
  17  Juha Klaper               HLINNA                   4:10:46
  18  Ville Paananen            TURKU                    4:16:22
  19  Juha Palenius             Korson Kengurut          4:16:39
  20  Sami Putkisaari           Tampereen G-Master       4:16:59
  21  Matti Immonen             Pe80                     4:30:09
  22  Iivari Hyvönen            VarMK                    4:48:22
  23  Lasse Rintakumpu          TURKU                    4:48:48
  24  Mika Sajantila            LOPPI                    4:54:28
  25  Juha Kumpu                TAMPER                   5:04:52
  26  Niklas Kumpu              TAMPER                   5:10:46
  27  Timo Turunen              Rise/Kuv                 5:42:02
M40  42,195 km
   1  Mika Flink                ESPOO                    3:05:00
   2  Erkki Etverk              Estonia Marthoni         3:21:12
   3  Mikael Linden             VarMK                    3:33:06
   4  Tuukka Ilomäki            Catan                    3:41:56
   5  Ville Niemenmaa           Team Rahola              3:47:46
   6  Rami Pirttikoski          Rise/PvsT                3:58:17
   7  Jari Kiiski               VANTAA                   4:05:23
   8  Sean Nugent               Endurance                4:07:54
   9  Risto Heinonen            FC Elite                 4:10:24
  10  Kiril Rainos              Tikkurilan Betonireidet  4:17:19
  11  Jouni Moukolainen         PERNIÖ                   4:24:57
  12  Tero Mäenpää              Yliop. Shorinji Kempo    4:57:17
  13  Anders Wikholm            ESPOO                    5:02:59
  14  Mika Ropponen             TURKU                    5:12:46
M45  42,195 km
   1  Mika Lempiäinen           TURKU                    3:02:30
   2  Paavo Lehtoaro            HELSIN                   3:29:45
   3  Kimmo Levä                HämeenlTa                3:38:41
   4  Seppo Mäenpää             Häjyt Ryttylä            3:40:24
   5  Hannu Lallukka            Häjyt                    3:42:17
   6  Meelis Atonen             Estonia                  3:44:46
   7  Shelepen Viachela         St-Petersburg IRC        3:46:21
   8  Jukka Meriläinen          KorsKa                   3:58:52
   9  Kari Karhula              AsikkRa                  3:59:67
  10  Erkki Itkonen             HämeenlTa                4:09:24
  11  Markus Pynssi             ESPOO                    4:12:13
  12  Jouko Karhunen            LEMPÄÄ                   4:14:43
  13  Jukka Mäkelä              Sinebrychoft             4:15:58
  14  Petri Alkiora             Polamk.                  4:28:15
  15  Petri Myllymäki           PIRKKA                   4:41:04
  16  Petri Mononen             VarMK                    4:42:58
  17  Jarmo Leander             RIIHIM                   4:43:13
  18  Juha Iskala               KEU                      4:57:16
  19  Esa Siren                 RIIHIM                   5:11:18
M50  42,195 km
   1  Jari Aulu                 Maratonkoulu Pori        3:18:51
   2  Jarmo Rintala             LielKi                   3:30:44
   3  Teijo Rajala              OrivPo                   3:33:14
   4  Jari Kamaja               HEINOL                   3:50:20
   5  Heikki Jaakkola           Rise/PvsT                3:58:16
   6  Pekka Mononen             Häjyt/Pirkkala           4:12:37
   7  Ismo Salonen              HLINNA                   4:18:44
   8  Leif Sköld                HELSIN                   4:23:18
   9  Rauno Lahti               HämeenlTa                4:43:35
M55  42,195 km
   1  Wladimir Tschernow        Joken Talli              3:44:59
   2  Juha Kemiläinen           Endurance                3:50:51
   3  Jari Olli                 MaskKa                   3:53:19
   4  Kari Suominen                                      4:36:54
   5  Tage Lemström             IP-08                    5:59:06
M60  42,195 km
   1  Veikko Ollila             Häjyt Rajamäki           3:21:25
   2  Erkki Salonen             ViipU                    3:24:10
   3  Jaakko Rouhiainen         TeivSt                   3:26:18
   4  Jorma Niemi               KU-58                    3:48:07
   5  Pekka Rutanen             Endurance                4:19:53
   6  Heikki Koskinen           LRANTA                   4:23:39
   7  Pentti Sivula             Häjyt Kurikka            4:23:59
   8  Anders Colliander         HELSIN                   4:28:09
   9  Erkki Välimäki            VarMK                    4:37:52
  10  Pasi Peltonen                                      4:42:58
  11  Tapio Kainulainen         LEMPÄÄ                   4:43:54
  12  Heimo Martikkala          Häjyt Nurmo              4:48:40
  13  Antero Holma              AlahKi                   5:06:42
  14  Pekka Airaksinen          BMC Brussels Marat. Club 5:09:32
M65  42,195 km
   1  Heikki Koso               KOUVOL                   3:22:12
   2  Antero Ignatius           ESPOO                    3:55:14
   3  Reino Uusitalo            Huutjärvi                4:08:50
   4  Hans Mannsten             Häjyt                    4:13:04
   5  Kari Ranta                Järvenkiertäjät          4:19:22
   6  Mauri Volama              Häjyt Seinäjoki          4:26:23
   7  Eero Sippola              Häjyt Parola             4:32:49
   8  Antti Ajosmäki            PORI                     4:39:55
   9  Tenho Lauri               HELSIN                   4:40:34
  10  Matti Kuusisto            Porukka                  4:58:55
M70  42,195 km
   1  Pentti Karo               TottijU                  4:17:02
   2  Arvi Hurskainen           HKV                      4:42:43
   3  Jan-Peter Sadbabacka      YpäjY                    4:54:41
   4  Jaakko Hammaren           Häjyt                    5:42:11
N  42,195 km
   1  Elina Junnila             NAANTA                   3:05:28
   2  Tiina Pyttynen            HämeenlTa                3:51:08
   3  Minna Pitkämäki           RIIHIM                   4:40:46
   4  Hanna Raussi              Ryttylä                  4:40:47
   5  Anni Kiviranta            HELSIN                   4:42:33
   6  Miia-Maria Salmi          TCC                      4:42:46
   7  Janniina Kaariste         HELSIN                   5:59:05
N40  42,195 km
   1  Katariina Manni           ForsSa                   3:37:12
   2  Katja Rajatammi           INKOO                    3:54:29
   3  Pirje Tuominen            4event Hämeenlinna       4:00:23
   4  Meri-Tuulia Lallukka      Häjyt Seinäjoki          4:11:14
   5  Eeva Alatalo              VarMK                    4:13:48
   6  Päivi Kiviluoma           VarMK                    4:55:45
   7  Mari Lehtiä               PORI                     4:59:25
N45  42,195 km
   1  Helena Santamäki          YpäjY                    3:46:58
   2  Kaisu Lehtikangas         HELSIN                   3:49:29
   3  Pia Palevuo-Antas         RIIHIM                   4:41:28
N50  42,195 km
   1  Pia Auvinen               Domus Nostra Oy          4:17:35
   2  Heli Tanskanen            VarMK                    4:33:56
½M  21,0975 km
   1  Ilari Ahokas              HKV                      1:14:05
   2  Marko Vaittinen           ForsSa                   1:14:29
   3  Jarno Maimonen            TeivSt                   1:14:52
   4  Jussi Makkonen            HKV                      1:17:20
   5  Jaakko Nieminen           HELSIN                   1:19:19
   6  Marko Kylmälä             JÄRVEN                   1:25:16
   7  Jere Siukola              HELSIN                   1:27:01
   8  Saku Puumala              Lujatalo Oy              1:27:19
   9  Ville Nurmilaukas         Rieska Extreme           1:28:04
  10  Juha Hihnala              Korson Kengurut          1:28:18
  11  Antti Sinervo             Rise/Häv                 1:29:30
  12  Samu Sjöblom              Lovisa Tor Ski           1:30:24
  13  Jarno Vikman              TAMPER                   1:31:37
  14  Sami Malmberg             Konditoria Malmberg Oy   1:31:48
  15  Tomi Lauren               PORVOO                   1:32:45
  16  Ilari Hakala              HLINNA                   1:32:52
  17  Severi Luoto              IFLänken                 1:33:43
  18  Pasi Suvisola             HämeenlTa                1:34:15
  19  Ilari Arponen             TAMPER                   1:34:25
  20  Grigoriy Revinskiy                                 1:35:26
  21  Lauri Helminen            HLINNA                   1:37:33
  22  Jan-Erik Hallikainen      Leevene Oy               1:38:46
  23  Werner Franzén            RIIHIM                   1:38:53
  24  Kaius Korhonen            ESPOO                    1:38:53
  25  Timo Peltonen             BE Group Oy Ab           1:38:54
  26  Olli Juvonen              RIIHIM                   1:38:57
  27  Mikko Alftan              HELSIN                   1:39:18
  28  Ilkka Myllyniemi          HATTUL                   1:39:47
  29  Simo Savolainen           HLINNA                   1:39:55
  30  Mikko Kolkkala            Jordgökarna              1:40:31
  31  Sami Anttila              Lammin Betoni            1:40:47
  32  Jarmo Ikonen              LAHTI                    1:41:08
  33  Simo Niittymäki           Riihim. Moottoripyöräker 1:41:55
  34  Antti Wahlsten            Rise/Jov                 1:42:14
  35  Mikko Myöhänen            Ars-Häme Ry              1:42:44
  36  Miika Marttinen           HLINNA                   1:42:45
  37  Antti Aaltonen            PIRKKA                   1:42:56
  38  Ville Immonen             NURMIJ                   1:43:24
  39  Simo Tschernov            HLINNA                   1:43:29
  40  Timo Manninen             Tuonelan Pallo           1:43:42
  41  Samuli Laulumaa           Rise/Häv                 1:43:47
  42  Riku Pitkänen             TeiskU                   1:43:50
  43  Pasi Eloranta             HLINNA                   1:44:03
  44  Heikki Räsänen            HELSIN                   1:44:04
  45  Markus Lankinen           OULU                     1:44:25
  46  Aki Saarikoski            YLÖJÄR                   1:44:55
  47  Janne Pulkkinen           PIRKKA                   1:45:07
  48  Markus Rautakoski         Rise/Kev                 1:45:49
  49  Tuomo Kilpikivi           Flow On                  1:45:50
  50  Janne Männikkö            Lapin Jätkät             1:46:02
  51  Julius Pänttönen          TAMPER                   1:46:11
  52  Jari Sierilä              Oitti                    1:46:19
  53  Joonas Kättö              VTT Urheilukerho         1:47:03
  54  Mikko Nurminen            HYVINK                   1:47:09
  55  Juha Kukkola              HLINNA                   1:47:45
  56  Miikka Lammela            TURKU                    1:47:49
  57  Toni Ylitolonen           HLINNA                   1:48:08
  58  Aaro Heinonen             HLINNA                   1:49:12
  59  Nataraja Ishaya           HELSIN                   1:49:35
  60  Saku Rikala               FC Peltirumpu            1:49:38
  61  Kari Kalliorinne          VIHTI                    1:49:56
  62  Santtu Pekarila           Hämeen Sanomat           1:50:14
  63  Toni Seppälä              Tuonelan Pallo           1:50:51
  64  Jussi Rinta               PORI                     1:51:00
  65  Henri Kiljala             VANTAA                   1:51:55
  66  Nooa Nykänen              JKYLÄK                   1:51:58
  67  Jukka Heiskanen           HELSIN                   1:53:40
  68  Markus Virtanen           HELSIN                   1:53:40
  69  Mika Manderbacka          HLINNA                   1:53:47
  70  Timo Kauppinen            MIKKEL                   1:54:02
  71  Henrik Olin               ESPOO                    1:54:35
  72  Juhani Riihola            VAASA                    1:54:46
  73  Jarkko Grönfors           ESPOO                    1:55:11
  74  Jori Silen                ValkHa                   1:55:13
  75  Iiro Koskinen             TURKU                    1:55:22
  76  Niko Nurmi                HLINNA                   1:55:28
  77  Panu Pikkusaari           Fioca Running Team       1:55:35
  78  Janne Vihola              Rise/Kyv                 1:55:58
  79  Janne Niemi               KANALA                   1:56:15
  80  Timo Laaksonen            ESPOO                    1:57:02
  81  Markku Mannila            HLINNA                   1:57:07
  82  Tomi Nieminen             TOIJAL                   1:57:21
  83  Mika Pirisjoki            NOKIA                    1:58:20
  84  Timo Sorsamäki            JÄRVEN                   1:58:47
  85  Hannu Rauhala             KOKKOL                   1:59:52
  86  Marko Toivo               HUITTI                   2:00:09
  87  Joonas Iso-Pietilä        HLINNA                   2:00:17
  88  Matias Hännikäinen        Poikmetsän Pyrintö       2:00:20
  89  Harri Vartiainen          HLINNA                   2:00:22
  90  Otto Keskinen             AC Hate Embryo           2:00:28
  91  Jari Salin                Rise/Kyv                 2:00:35
  92  Pertti Keränen            Rise/Häv                 2:01:35
  93  Marko Kauppinen           VANTAA                   2:03:05
  94  Harri Ahrapalo            HLINNA                   2:03:16
  95  Kimmo Kangas              LAHTI                    2:03:16
  96  Pekka Poutanen            HLINNA                   2:03:33
  97  Arto Salonen              VANTAA                   2:05:11
  98  Kalle Kokkonen            TAMPER                   2:05:20
  99  Veli-Matti Haatja         VKOSKI                   2:05:54
 100  Akseli Hiltunen           TAMPER                   2:05:56
 101  Sami Länsimaa             KONTIO                   2:08:41
 102  Henrik Nordenswan         HLINNA                   2:09:34
 103  Pekka Marttinen           ESPOO                    2:09:38
 104  Kimmo Haapanen            Hämeen Sanomat           2:10:41
 105  Pekka Ylitalo             HELSIN                   2:11:13
 106  Matti Alarotu             TeiskU                   2:11:38
 107  Lasse Lampen              TURKU                    2:11:42
 108  Antti Mankinen            HLINNA                   2:12:00
 109  Mikko Salminen            ESPOO                    2:15:03
 110  Arno Alajoki              TAMPER                   2:15:43
 111  Aleksu Vihelä             HML Suunnistajat         2:16:33
 112  Eetu Ojanen               LAHTI                    2:17:20
 113  Jere Loikkanen            VANTAA                   2:18:04
 114  Sami Martikainen          MaanMa                   2:27:31
 115  Juha Virtanen             TAMPER                   2:28:48
 116  Timo Heinonen             HLINNA                   2:55:10
½M40  21,0975 km
   1  Jarno Jokela              NOKIA                    1:25:30
   2  Petri Ylönen              Liikuntamesta            1:25:44
   3  Sakari Taskila            S. Taskila Oy            1:29:23
   4  Esa Valtanen              Juoksutalli SixPack      1:30:58
   5  Antero Massinen           JÄRVEN                   1:32:14
   6  Mikko Wirén               Pihlajalinna Oy          1:33:16
   7  Timo Salonen              HELSIN                   1:37:32
   8  Pertti Arola              HLINNA                   1:39:02
   9  Jussi Lindholm            HLINNA                   1:39:35
  10  Antti Lahti               Pihlajalinna Oy          1:43:20
  11  Jussi Veijola             Steelers JSB             1:43:56
  12  Kai Samelin               HML Hiihtoseura          1:47:33
  13  Rami Helander             KIRKKO                   1:48:03
  14  Jukka Nurmi               HLINNA                   1:50:29
  15  Teemu Mattila             Elematic                 1:51:15
  16  Kari Kuusniemi            KORPIL                   1:51:53
  17  Tapio Jolula              Tarvasmäen Koitto        1:53:48
  18  Marko Karevaara           Rise/Häv                 1:53:57
  19  Arto Pasanen              JKYLÄK                   1:55:47
  20  Peter Blomster            Rise/Keha                1:58:12
  21  Jari Leppänen             Doventus Oy              1:59:36
  22  Ari-Pekka Lassila         HML Hiihtoseurta         2:02:06
  23  Janne Dahlman             Rajamäki                 2:02:48
  24  Mika Koskinen             PORI                     2:14:12
  25  Asko Kiukas               ESPOO                    2:16:06
  26  Simo Pannula              SLEY                     2:19:01
  27  Tanel Kadai               SK Metsasöbbrad          2:24:28
  28  Juha Nieminen             Kihniön Nouseva Woima    2:25:21
½M45  21,0975 km
   1  Jari Hamari               KP                       1:20:20
   2  Kalevi Hyppönen           Gym Park Hki             1:22:29
   3  Janne Hyryläinen          HelsJy                   1:23:14
   4  Pasi Rangell              Joken Talli              1:24:34
   5  Petri Kettunen            KuusankUS                1:29:31
   6  Harri Österberg           VANTAA                   1:31:52
   7  Petri Hippeläinen         HLINNA                   1:31:58
   8  Esa Salonen               Rise/Häv                 1:33:57
   9  Juha Järvelä              JKYLÄK                   1:36:16
  10  Mika Paakkanen            HELSIN                   1:39:27
  11  Kimmo Klemola             Nihattulan Tempo         1:42:28
  12  Antti Sorsa                                        1:44:31
  13  Hannu Tohni               VarMK                    1:45:28
  14  Mikko Marttinen           HEINOL                   1:45:34
  15  Matti Koski               Tossuttajat              1:45:38
  16  Harri Isoherranen         NURMIJ                   1:46:04
  17  Pauli Arponen             TAMPER                   1:48:51
  18  Juha Hietanen             Yle HiJu                 1:49:11
  19  Petri Lönnqvist           HELSIN                   1:49:22
  20  Jarmo Leino               RAUMAK                   1:49:36
  21  Vesa Lairi                VANTAA                   1:50:30
  22  Jukka Laaksonen           YPÄJÄ                    1:51:04
  23  Olli Arvola               Vanhalinna               1:51:54
  24  Risto Iirola              Klaukkala                1:52:02
  25  Tarmo Keskinen            PORI                     1:52:29
  26  Harri Tossavainen         Sanomain Kerho           1:53:18
  27  Mikael Krantz             HYVINK                   1:53:21
  28  Kari Jussila              TAMPER                   1:55:57
  29  Juha Taivainen            Vanajaveden Vesikot      1:56:32
  30  Esa Högblom               TURKU                    1:58:05
  31  Ari Hiltunen              HLINNA                   1:58:35
  32  Pekka Lampinen            Tapola Oy                1:59:14
  33  Pekka Korhonen            JANAKK                   1:59:18
  34  Andrzej Wilkus            ESPOO                    1:59:46
  35  Timo Nummela              Vesinummela Oy           2:01:17
  36  Pekka Rannisto            VANTAA                   2:05:53
  37  Henri Ryhänen             HELSIN                   2:09:05
  38  Mika Korju                TUULOS                   2:09:41
  39  Juha Mäkelä               JÄRVEN                   2:13:11
  40  Kimmo Ilva                HLINNA                   2:16:42
  41  Timo Simeli               VANTAA                   2:18:16
  42  Olli-Pekka Halme          Linnainmaan Luja         2:40:26
½M50  21,0975 km
   1  Simo-Pekka Aarnisalo      HämeenlTa                1:24:40
   2  Sergei Simanov            RIIHIM                   1:30:28
   3  Juha Parkkonen            LUM                      1:31:06
   4  Eero Hämäläinen           HämeenlTa                1:32:03
   5  Jukka Majander            PorvU                    1:33:08
   6  Matti Annala              SibboV                   1:33:21
   7  Ilkka Väisänen            Pihlajalinna Oy          1:36:10
   8  Reijo Kouhia              HELSIN                   1:36:45
   9  Seppo Madekivi            ESPOO                    1:38:32
  10  Markku Kaila              TAMPER                   1:40:23
  11  Risto Rautio              HämeenlTa                1:43:00
  12  Eero Keskinen             JÄRVEN                   1:44:21
  13  Petteri Pynnönen          Rise/Kuv                 1:45:58
  14  Seppo Koskinen            VarMK                    1:46:42
  15  Timo Kallio               Nihattulan Tempo         1:46:59
  16  Mikko Huohvanainem        YIT Runners              1:49:08
  17  Markku Ahola              Rise/Häv                 1:49:31
  18  Ismo Ali-Rekola           HATTUL                   1:50:55
  19  Antti Saarinen            PVJJK                    1:53:39
  20  Vesa Torppala             LAHTI                    1:54:26
  21  Kimmo Tikka               EsboIF                   1:56:52
  22  Asko Haapasalo            IKAALI                   1:56:53
  23  Pekka Pyy                 PirTU                    2:04:16
  24  Veijo Salo                Kalvola                  2:05:01
  25  Heikki Närhi              Hippoksen Maratonkerho   2:08:41
  26  Markku Mäkelä             TUULOS                   2:09:02
  27  Kari Bottas               HLINNA                   2:09:29
  28  Pentti Nevanperä          HLINNA                   2:10:05
  29  Jussi Loikkanen           VANTAA                   2:11:46
  30  Pekka Simeli              VANTAA                   2:18:16
  31  Veijo Kääriäinen          Rise/Viv                 2:33:00
  32  Risto Juvonen             SÄKYLÄ                   2:41:08
½M55  21,0975 km
  1   537  Timo Miekka               VANTAA                  1:26:31
  2   715  Juhani Ikonen             HELSIN                  1:36:06
  3   622  Timo Saari                Liikuttavat Sastamala   1:37:28
  4   722  Jari Lindholm             MäntsU                  1:37:34
  5   334  Jukka Aittokallio         VarMK                   1:37:52
  6   567  Jukka Ollikainen          JanJa                   1:43:21
  7   492  Hannu Laitinen            Hippoksen Maratonkerho  1:44:31
  8   427  Ari Kanerva               HELSIN                  1:44:36
  9   597  Eero Päivärinta           HLINNA                  1:48:23
 10   688  Markku Viinikka           HauhSi                  1:48:59
 11   684  Lassi Vesalainen          Rise/Riv                1:49:40
 12   489  Seppo Laine               Parola                  1:51:43
 13   606  Rauno Rantanen            KOUVOL                  1:51:52
 14   691  Matti Viljakka            HLINNA                  1:52:55
 15   636  Veijo Salonen             RIIHIM                  1:55:16
 16   647  Kalevi Sinkko             Munajärven Pullitus     2:05:50
 17   461  Juhani Korpela            OULU                    2:06:12
 18   755  Toivo Suomela             FORSSA                  2:06:12
 19   588  Lassi Pohjonen            HLINNA                  2:09:56
 20   744  Hannu Aronen              TY                      2:19:03
 21   553  Pauli Noronen             Tekes Innodurance       2:20:54
 22   423  Kalevi Kairemo            Friskis & Svettis       2:25:29
 23   743  Raimo Palmu               VANTAA                  2:28:44
 24   536  Veikko Meriläinen         HELSIN                  2:44:02
 
½M60  21,0975 km
   1  Esko Valtonen             VSVU                     1:33:00
   2  Harri Elovaara                                     1:35:58
   3  Eino Lång                 HYVINK                   1:36:36
   4  Klaus Aaltonen            NuutajE                  1:38:58
   5  Eino Kulmala              Joken Talli              1:39:06
   6  Juhani Kortelahti         PUNKAL                   1:43:41
   7  Jorma Suominen            Rise/Häv                 1:44:23
   8  Pekka Ranta               Kymensalon Kiisto        1:44:49
   9  Rauno Nykänen             LEMPÄÄ                   1:49:35
  10  Robert Coupland           EsboIF                   1:56:52
  11  Matti Hannola             Laajasalon Maratoonarit  2:04:35
  12  Lauri Haavisto            HELSIN                   2:05:26
  13  Tarmo Tuomi               VANTAA                   2:08:56
  14  Arto Kallinen             Nummela                  2:18:46
  15  Raimo Rennicka            HYVINK                   2:19:01
  16  Terho Poikolainen         SUOLAH                   3:27:12
½M65  21,0975 km
   1  Eero Peltola              Joken Talli              1:47:28
   2  Markku Rajala             Joken Talli              1:48:34
   3  Pekka Kiviharju           HämeenlTa                1:59:18
   4  Jorma Pakkanen            HLINNA                   1:59:41
   5  Timo Holtari              LahdA                    2:02:52
   6  Mauno Riihelä             HLINNA                   2:05:08
   7  Mats-Olof Snåre           TURKU                    2:10:02
   8  Antero Helanterä          Tiirismaan Latu          2:19:15
   9  Pekka Heinikari           HLINNA                   2:20:00
  10  Matti Väätäjä             Häjyt                    2:23:01
  11  Seppo Ojaluoma            NaVi                     2:23:11
  12  Leo Ollikainen            ESPOO                    2:24:52
  13  Erkki Salakari            TAMPER                   2:31:13
½N  21,0975 km
   1  Päivi Kauppinen           VANTAA                   1:22:25
   2  Tiina Puranen             KUY                      1:26:08
   3  Jaana Leivo               Korson Kengurut          1:28:14
   4  Henna Wahlsten            TUUSUL                   1:33:51
   5  Riitta Paasio             EsboIF                   1:35:28
   6  Tatiana Dmitrieva                                  1:37:06
   7  Sanna Oikarinen           HelsJy                   1:37:45
   8  Eilen Griffin             Waterford Ireland        1:39:52
   9  Saara Patama              JKYLÄK                   1:41:23
  10  Anni Lehtonen             Kuopion Reipas           1:43:25
  11  Jonna Elovaara            HALIKK                   1:46:22
  12  Susanna Lindström         HämeenlTa                1:49:01
  13  Marjo-Riitta Toivari      LRANTA                   1:49:19
  14  Tiina Hilden              JärvPa                   1:51:31
  15  Nikita Sundholm           HLINNA                   1:51:33
  16  Jonna Wirén               Pihlajalinna Oy          1:52:18
  17  Heidi Kulmanen            IKAALI                   1:53:22
  18  Jenni Karvonen            HELSIN                   1:55:15
  19  Alisa Koskinen            TURKU                    1:55:23
  20  Mira Kiuru                RIIHIM                   1:55:30
  21  Elina Ylitalo             HELSIN                   1:55:37
  22  Sanna Lapiolahti          RIIHIM                   1:55:43
  23  Marianne Lehtovaara       HelsJy                   1:56:04
  24  Ida Vainio                HLINNA                   1:56:08
  25  Kaisa Tuomiranta          HYPY                     1:59:02
  26  Riitta-Liisa Vaalijärvi   Lontoo                   2:00:43
  27  Heli Vartiainen           VANTAA                   2:01:01
  28  Riikka Nurminen           ESPOO                    2:01:08
  29  Anniina Matveinen         ESPOO                    2:01:09
  30  Niina Kuusivaara          HML Hiihtoseura          2:01:13
  31  Katriina Valta            MaanMa                   2:02:39
  32  Henna-Susett Loisa        HYVINK                   2:04:26
  33  Terhi Hannola             Laajasalon Maratoonarit  2:04:31
  34  Piia Mäkitalo             Hyvinvointikamppi        2:04:45
  35  Kaisa Nissi               JKYLÄK                   2:05:52
  36  Anna Nylund               VANTAA                   2:06:20
  37  Katja Kuitunen            HLINNA                   2:06:22
  38  Johanna Marttila          ESPOO                    2:08:26
  39  Heli Honkasalo                                     2:09:01
  40  Jonna Vähäsarja           HLINNA                   2:09:34
  41  Kaisa Koskinen            Shanghai                 2:11:13
  42  Mari Autio                HLINNA                   2:11:42
  43  Mirva Salminen            ROVANK                   2:15:02
  44  Anu Yli-Isotalo           Koskenkorva              2:16:17
  45  Suvi Mattila              Koskenkorva              2:16:38
  46  Susanna Hakala            HLINNA                   2:18:07
  47  Reetta Jalkanen           HLINNA                   2:19:07
  48  Minna Palovaara           TAMPER                   2:19:07
  49  Sofia Kilpikivi           Flow On                  2:19:54
  50  Heidi Alajoki             TAMPER                   2:20:32
  51  Hanna Haataja             VKOSKI                   2:22:16
  52  Liisa Kaappola            VarMK                    2:22:48
  53  Taru Malmberg             Pohjois-Savon Karate     2:23:19
  54  Hanna Karjalainen         JANAKK                   2:23:34
  55  Hanna Pietilä             JANAKK                   2:23:34
  56  Anna-Riikka Jalkanen      HLINNA                   2:24:42
  57  Iida Tikka                EsboIF                   2:26:39
  58  Satu Pirilä               TAMPER                   2:28:48
  59  Essi Koivisto             VKOSKI                   2:31:57
  60  Liina Poropudas           HELSIN                   2:43:58
  61  Heidi Lehtonenm           Klaukkala                2:45:20
  62  Mirjami Rangel            HELSIN                   2:51:11
  63  Saija Järvenpää           TAMPER                   2:51:17
  64  Karoliina Hiltunen        HLINNA                   2:53:31
  65  Marjo Viherkoski          TURKU                    3:27:56
½N40  21,0975 km
   1  Laura Markovaara          KU-58                    1:18:44
   2  Katja Järvelä             JKU                      1:29:12
   3  Eerika Lipsanen           HKV                      1:36:43
   4  Salla Tyskä               HELSIN                   1:42:26
   5  Hanna Holopainen          ESPOO                    1:54:42
   6  Anna-Leena Allenius       Hämeen Sanomat           1:57:15
   7  Eeva Jousi                NURMIJ                   1:57:24
   8  Niina Elo-Korpisaari      RIIHIM                   1:58:28
   9  Tutu Wegelius-Lehtone     ESPOO                    1:58:44
  10  Hanna Valkeapää           Lahti Sport 35+          1:59:48
  11  Nea Saarinen              RAUMAK                   2:00:00
  12  Petra Varttinen           Rauhankadun Raahautujat  2:00:31
  13  Kati Haajanen                                      2:01:08
  14  Kaija Järvi               HLINNA                   2:03:34
  15  Maiju Tapaninen           Pariisi FR               2:03:46
  16  Minna Kähönen             JÄRVEN                   2:06:33
  17  Sanna Ryhänen             HELSIN                   2:09:05
  18  Tuulia Kärkkäinen         LOHJA                    2:13:57
  19  Inka Puustinen            RIIHIM                   2:14:56
  20  Tanja Mäenpää             Häjyt Ryttylä            2:18:51
  21  Henna Freman              Piispanristi             2:20:38
  22  Minna Pelkonen            RAISIO                   2:20:40
  23  Sanna Talaslahti          HämeenlTa                2:24:17
  24  Eija Krok                 TURKU                    2:25:43
  25  Anu Halinen               HATTUL                   2:30:17
½N45  21,0975 km
  1   342  Tarja Antell              PorvU                   1:39:41
  2   649  Tuula Sivander-Heinone    Littoinen               1:43:58
  3   696  Taina Vuokko              VANTAA                  1:49:14
  4   682  Merja Veikkola            Parola                  1:51:12
  5   729  Virpi Tomppo              Endurance               1:55:24
  6   331  Tarja Ahola               IKAALI                  2:01:46
  7   486  Aino Lahti                ForsSa                  2:02:35
  8   655  Ulla Sundholm             Rise/Häv                2:04:00
  9   582  Eija Pihlaja              VKOSKI                  2:04:04
 10   335  Marja-Liisa Akselin       HLINNA                  2:05:41
 11   349  Virpi Backlund            Korson Kengurut         2:07:22
 12   631  Outi Salminen             Kngasala                2:16:42
 13   507  Kirsi Levä                HämeenlTa               2:20:50
 14   430  Outi Kantola              Rise/Kyv                2:24:48
 15   432  Minna Kari                TUUSUL                  2:28:59
 16   459  Sirpa Korhonen            Sirpukka                2:31:50
 17   575  Anu Parviainen            VarMK                   2:32:54
 18   654  Tarja Stålberg                                    2:33:09
 19   697  Minna Vuolinko            HLINNA                  2:33:35
 20   479  Minna Kärri               HLINNA                  2:36:10
 21   428  Aria Kanerva              LAHTI                   2:46:13
½N50  21,0975 km
   1  Kati Oikarinen            Runners Club             1:35:10
   2  Tuula Yrjölä              HämeenlTa                1:38:40
   3  Anne Virtanen             Parola                   1:39:08
   4  Tuula Voutilainen         HämeenlTa                1:39:30
   5  Anne Hakala               HELSIN                   1:40:59
   6  Anu Ojanen                HämeenlTa                1:41:59
   7  Kirsi Raiskio             JokJä                    2:00:49
   8  Sirpa Kaven               KAARIN                   2:10:35
   9  Anne Ristola              HELSIN                   2:12:44
  10  Marja-Liisa Jaakkola      TURKU                    2:14:12
  11  Tarja Harsia              TAMPER                   2:17:33
  12  Taru Ruikka               VarMK                    2:22:49
  13  Terhi Uitti               TAMPER                   2:23:54
  14  Kaisa Tikka               EsboIF                   2:32:52
½N55  21,0975 km
   1  Anneli Nummela            Run Hight Helsinki       1:55:49
   2  Leena Jukarainen          HOLLOL                   2:12:58
   3  Tuula Karjalainen         Rise/Pev                 2:23:06
   4  Hannele Vertainen         HELSIN                   2:23:53
   5  Kaija Pohjonen            HLINNA                   2:26:35
   6  Anna-Maija Laitinen       VarMK                    2:32:54
½N60  21,0975 km
   1  Sirkka Laakso             HämeenlTa                2:05:13
   2  Pirjo Salo                JÄRVEN                   2:13:09
   3  Aila Hätönen              Friskis & Svettis        2:22:06
   4  Arja Hannele Lehto        KANALA                   2:36:00
   5  Kerttu Kiili              VANTAA                   2:49:33
   6  Irja Yli-Marttila         Ikiliikkujat Oulu        3:42:06
KM  10,000 km
   1  Tommi Hytönen             KU-58                      33:08
   2  Mikko Tyni                VehkVe                     33:17
   3  Jaakko Kero               TuUL                       33:56
   4  Aki Niemi                 TeivSt                     36:02
   5  Kari Virtanen             HämeenlTa                  36:09
   6  Tomi Kanto                Cycle Center               37:01
   7  Usko Lind                 NURMIJ                     39:45
   8  Lasse Juusela             Silenius Oy                39:51
   9  Dario Cipullo             Sda Del Morozzo            41:08
  10  Tommi Nieminen            RIIHIM                     41:32
  11  Mika Tast                 Korson Kengurut            42:24
  12  Jyrki Härmä               Runners Hki                43:07
  13  Janne Salminen            HYVINK                     43:12
  14  Jukka Nieminen            HLINNA                     43:19
  15  Mika Siikaluoma           KangKi                     44:02
  16  Tapani Raatikainen        JANAKK                     44:05
  17  Mika Huovinen             Oy Graaf Ab                44:44
  18  Johannes Lassila          HML Hiihtoseurta           45:10
  19  Jukka Peltola             Rise/Kyv                   45:21
  20  Henri Paukkonen           LRANTA                     45:30
  21  Mikko Salmela             FoKoPo                     45:35
  22  Esko Urpilainen           Lahti Sport 35+            47:15
  23  Bveli-Matti Kilpeläinen   HELSIN                     47:21
  24  Jarkko Salmela            Forssan Puistojuoksijat    48:53
  25  John Rosenback            TAMPER                     49:27
  26  Mika Hakala               FORSSA                     49:32
  27  Joe Nurmio                HLINNA                     50:01
  28  Elmo Salonen              HELSIN                     50:26
  29  Luka Salonen              HELSIN                     50:26
  30  Pekka Mäntyvaara          TeiskU                     50:43
  31  Sami Hämäläinen           HATTUL                     52:35
  32  Ernesti Akkanen           LRANTA                     57:12
  33  Teppo Lindroos            HLINNA                     57:13
  34  Sami Kamunen              HLINNA                     57:14
  35  Valtteri Lehto            HLINNA                     58:01
  36  Raimo Heinonen            HLINNA                     58:57
  37  Niko Nurminen             HLINNA                     59:30
  38  Henri Huoso               HLINNA                     59:36
  39  Timo Nurminen             HLINNA                     59:41
  40  Joona Siikonen            TAMMEL                     59:51
  41  Mats Lönnqvist            ESPOO                    1:01:14
  42  Niko Teräskoski           HLINNA                   1:01:25
  43  Mikko Mänttäri            JKYLÄK                   1:01:35
  44  Heimo Karjalainen         Katinala                 1:03:19
  45  Mika Laatikainen          Turenki                  1:07:23
  46  Juha Soininen             HATTUL                   1:09:39
  47  Karri Lohen               Skapat                   1:10:53
  48  Veijo Ojanen              Wihurin Maratonkerho     1:10:57
  49  Pekka Korpinen            Konecranes               1:11:01
  50  Jouni Koivisto            HATTUL                   1:13:19
  51  Petja Ojanen              NASTOL                   1:15:20
KM50  10,000 km
   1  Pasi Päällyaho            KU-58                      38:44
   2  Heikki Keso               Konecranes                 38:49
   3  Ari Lindgren              FMR                        39:55
   4  Jouko Rannanpää           Korson Kengurut            40:32
   5  Esko Suomalainen          Marathon Team Lapinjärvi   40:41
   6  Leo Kallio                HämeenlTa                  41:07
   7  Vesa Lensu                PakVi                      41:08
   8  Lauri Ollitervo           Old Horse                  43:51
   9  Jyrki Akkanen             HLINNA                     48:12
  10  Carl Myrberg              ÅIFK                       48:42
  11  Mikko Loikkanen           Friskis & Svettis          49:38
  12  Jouni Heikkilä            Lakeuden Maanrakennus      49:52
  13  Seppo Viitanen            Nordea                     50:12
  14  Peter Ståhl                                          51:19
  15  Hannu Friman              VaajKu                     51:23
  16  Matti Onikki              TAMPER                     51:28
  17  Hannu Vanhanen            Renko                      52:32
  18  Jorma Damberg             Joken Talli                52:41
  19  Pertti Kansanen           Helsinkin Yliopisto        53:45
  20  Kurt Bussman              FC Saunahaka               54:09
  21  Vesa Kokkonen             ImU                        56:33
  22  Reijo Pullinen            JÄRVEN                     57:23
  23  Jukka Voivala             Pspr                       57:29
  24  Jouko Pasi                KOUVOL                     57:49
  25  Tapani Tömqvist           KERAVA                     58:41
  26  Eelis Nurminen            HYVINK                   1:00:34
  27  Markku Makkonen           HYVINK                   1:04:14
  28  Pekka Siikonen            TAMMEL                   1:05:49
  29  Pentti Ylöstalo           PORVOO                   1:09:37
  30  Jukka Helin               TAMPER                   1:13:45
  31  Rainer Ansala             Metsurit                 1:26:23
  32  Pauli Arbelius            Turenki                  1:30:02
KN  10,000 km
   1  Jenni Mattila             LoimVo                     40:16
   2  Elisa Sihvola             TampPy                     44:42
   3  Sanna Manderbacka         HLINNA                     47:51
   4  Sanna Malinen             Fintlandia.Fi              49:21
   5  Jaana Damberg             HämeenlTa                  49:55
   6  Anne Ahvenjärvi           YU-Team                    50:05
   7  Sini Lehto                HLINNA                     50:55
   8  Saara Kauranen            FORSSA                     52:22
   9  Taija Pihlajaniemi        HLINNA                     52:30
  10  Milka Ahonen              HämeenlTa                  52:48
  11  Tiina Laino               Cycle Center               53:22
  12  Essi Lehto                TURKU                      53:55
  13  Sanniella Luukkainen      HLINNA                     54:44
  14  Tuula Litmanen            HELSIN                     54:49
  15  Anu Mähönen               HLINNA                     54:50
  16  Katri Vihtilä             HLINNA                     54:56
  17  Liisa Kaartinen           HLINNA                     55:11
  18  Minna Siikaluoma          KangKi                     59:33
  19  Niina Göransson           HLINNA                     59:57
  20  Irene Lundström           UPM                        59:58
  21  Riikka Porvali            Haarajoki                1:00:00
  22  Anne-Mari Martikainen     MaanMa                   1:01:15
  23  Paula Leppäkorpi          Skapat                   1:01:32
  24  Marja Niemi               KANALA                   1:02:20
  25  Susanna Kinnari-Kuparine  JANAKK                   1:03:31
  26  Päivi Nurminen            HLINNA                   1:03:39
  27  Minna Jokinen             Doventus Oy              1:04:03
  28  Suvi Touru                VANTAA                   1:04:35
  29  Paula Hautala             ESPOO                    1:05:27
  30  Virpi Lindroos            HLINNA                   1:05:28
  31  Arja Luopa                JÄRVEN                   1:06:44
  32  Sara Sappinen             HLINNA                   1:06:51
  33  Riikka Kauppi             Turenki                  1:07:23
  34  Jenni Aaltonen            Skapat                   1:07:57
  35  Soile Kaari               PÄLKÄN                   1:08:41
  36  Ritva Savonsaari          VANTAA                   1:08:51
  37  Heidi Kesanto             HLINNA                   1:10:07
  38  Carita Korpilahti         Skapat                   1:10:53
  39  Marja-Leena Martikainen   MaanMa                   1:11:06
  40  Marjukka Mattila          Espoon Kunto             1:11:06
  41  Vuokko Manninen           KANALA                   1:11:17
  42  Heidi Vikman              HLINNA                   1:11:30
  43  Krsi Halonen              HLINNA                   1:11:37
  44  Milja Siikonen            TAMMEL                   1:12:54
  45  Terhi Koivisto            HATTUL                   1:13:19
  46  Anu Virtanen              HämeenlTa                1:14:07
  47  Elina Jaakkola            HLINNA                   1:14:18
  48  Anna-Kaisa Korhonen       Ivalo                    1:15:44
  49  Anna Wlasoff              HLINNA                   1:15:44
  50  Niina Moisio              HATTUL                   1:18:26
  51  Satu Penttilä             HAUHO                    1:23:06
  52  Katri Linden              TAMPER                   1:28:33
KN50  10,000 km
   1  Teija Toivonen            VSVU                       45:25
   2  Kirsi Niemi               HIFK                       46:43
   3  Tiina Kauppila            ESPOO                      49:15
   4  Aili Martins Lopes        HLINNA                     52:11
   5  Liisa Arbelius            Turenki                  1:01:15
   6  Laura Stark                                        1:01:30
   7  Marjo Saarenmaa           FORSSA                   1:03:00
   8  Leena-Maija Linkomaa      HLINNA                   1:05:47
   9  Linda Arvonen             HLINNA                   1:06:51
  10  Erja Pasi                 KOUVOL                   1:07:45
  11  Pirjo Piironen            TuusV-V                  1:08:25
  12  Kerttu Sorvali            Sporttiheilit            1:09:03
  13  Pirkko Jurvanen           Metrofysio               1:13:05
  14  Tuula Karttunen           TurVal                   1:16:05
  15  Anja Rajala               VIRRAT                   1:18:26
HÄMEEN pm-MARATON
                                                      Sija  Tulos
Sija   Nimi                   Seura           Tulos   Piste Piste
----   ---------------------- --------------- ------- ----- -----
M  42,195 km
   1   Jaakko Rouhiainen      TeivSt          3:26:18    3
   2   Jarmo Rintala          LielKi          3:30:44    2
   3   Teijo Rajala           OrivPo          3:33:14    1
   4   Erkki Rintala          LielKi          3:34:26
   5   Kimmo Levä             HämeenlTa       3:38:41
   6   Erkki Itkonen          HämeenlTa       4:09:24
   7   Pentti Karo            TottijU         4:17:02
   8   Rauno Lahti            HämeenlTa       4:43:35
   9   Jan-Peter Sadbabacka   YpäjY           4:54:41
N  42,195 km
   1   Katariina Manni        ForsSa          3:37:12    3     1
   2   Helena Santamäki       YpäjY           3:46:58    2
   3   Tiina Pyttynen         HämeenlTa       3:51:08    1
 
RIKOSSEURAAMUSALAN MESTARUUDET 
    Sija  Nimi                     Seura               Tulos
    ----  ------------------------ ------------------- -------
M  42,195 km
     27   Timo Turunen             Rise/Kuv            5:42:02
M40  42,195 km
      6   Rami Pirttikoski         Rise/PvsT           3:58:17
M50  42,195 km
      5   Heikki Jaakkola          Rise/PvsT           3:58:16
½M  21,0975 km
     11   Antti Sinervo            Rise/Häv            1:29:30
     34   Antti Wahlsten           Rise/Jov            1:42:14
     41   Samuli Laulumaa          Rise/Häv            1:43:47
     48   Markus Rautakoski        Rise/Kev            1:45:49
     78   Janne Vihola             Rise/Kyv            1:55:58
     91   Jari Salin               Rise/Kyv            2:00:35
     92   Pertti Keränen           Rise/Häv            2:01:35
½M40  21,0975 km
     18   Marko Karevaara          Rise/Häv            1:53:57
     20   Peter Blomster           Rise/Keha           1:58:12
½M45  21,0975 km
      8   Esa Salonen              Rise/Häv            1:33:57
½M50  21,0975 km
     13   Petteri Pynnönen         Rise/Kuv            1:45:58
     17   Markku Ahola             Rise/Häv            1:49:31
     31   Veijo Kääriäinen         Rise/Viv            2:33:00
½M55  21,0975 km
     10   Lassi Vesalainen         Rise/Riv            1:49:40
½M60  21,0975 km
      7   Jorma Suominen           Rise/Häv            1:44:23
½N45  21,0975 km
      8   Ulla Sundholm            Rise/Häv            2:04:00
     15   Outi Kantola             Rise/Kyv            2:24:48
½N55  21,0975 km
      3   Tuula Karjalainen        Rise/Pev            2:23:06
KM  10,000 km
     19   Jukka Peltola            Rise/Kyv            0:45:21
--------------------------------------------------------------
Suorituksia yhteensä:              22
==============================================================
                                                                             .
Sijat ovat pääkilpailun sijoja.